Historia Klubu Kolekcjonerów Fajek w Poznaniu
Klub Kolekcjonerów Fajek w Poznaniu powstał w 1977 roku i działa jako sekcja hobbystyczna Osiedlowego domu Kultury „Rondo” przy Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald. Statutowe cele naszego klubu to kolekcjonerstwo fajek, oraz propagowanie fajki jako mniej szkodliwej i bardziej kulturalnej formy palenia tytoniu. Inicjatorem zawiązania klubu, oraz pierwszym prezesem był dr Jacek Owczarski. Wspaniała osobowość prezesa-założyciela przyciągnęła i związała z klubem wielu interesujących kolekcjonerów i fajczarzy. Obecnie klub liczy 30 członków, wywodzących się z różnych grup zawodowych. W ciągu 27 lat istnienia klub był organizatorem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych spotkań kolekcjonerów i miłośników fajek. Trzykrotnie Poznań był gospodarzem Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Paleniu Fajki. Poznaniacy uczestnicząc w turniejach, polegających na paleniu w fajce 3 gramów tytoniu – kto dłużej, dzierżą absolutny prymat w Polsce. Zajmują też czołowe lokaty na Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata.
Corocznie Poznań jest reprezentowany na podium zwycięzców podczas mistrzostw organizowanych przez różne kraje europejskie. Przyjacielskie kontakty nawiązane podczas zagranicznych podróży owocują obecnością gości ze świata na naszych zawodach. Członkowie naszego klubu zasiadają również we władzach krajowej i światowej federacji klubów fajkowych. Czwartą, kolejna kadencję, prezydenta Rady Polskich Klubów Fajki sprawuje Henryk Rogalski , członek Klubu Kolekcjonerów Fajek. Jacek Schmidt, autor książek o kolekcjonowaniu i pielęgnacji fajek, jest jedynym reprezentantem naszego kraju w międzynarodowej organizacji Académie Intemationale de la Pipe. Nasi klubowi koledzy kolekcjonerzy szczycą się zbiorami liczącymi nawet po kilkaset cennych fajek z różnych stron świata i z różnych okresów historycznych. Najwięcej fajek posiada Ryszard Ćwiąkała, który w dowód swoich osiągnięć na polu kolekcjonerstwa i propagowania fajki został uhonorowany tytułem Fajczarza Roku 2001. Poza fajkami i akcesoriami służącymi do palenia, elementami kolekcji bywają także inne przedmioty zawierające wizerunek fajki. Niespotykaną furorę wśród światowych kolekcjonerów wzbudza będący aktualnie w obiegu w Polsce znaczek pocztowy z serii znaki zodiaku z rakiem trzymającym fajkę, oraz etykieta piwa z góralem palącym charakterystyczną ludową góralską fajkę. Każdą szanującą się kolekcję dopełniają proporczyki i znaczki klubów fajkowych, krajowych i zagranicznych oraz znaczki Międzynarodowych Mistrzostw. Trudno byłoby nie wspomnieć o książkach o tematyce fajkowej a także o … banknotach krajów w których uprawia się tytoń. Widnieją na nich liście tytoniu, fajczące postacie oraz sceny z uprawy i zbioru tytoniu. Takie eksponaty zdobią też kolekcje należące do członków KKF Poznań. Kilku członków naszego klubu ma na swoim koncie publikacje książkowe i prasowe.
Począwszy od 1997 roku odbywał się w Poznaniu duży, międzynarodowy turniej w paleniu fajki pod nazwą Fajkowy Puchar NOVOTEL. Jak nazwa wskazuje, miejscem które corocznie gromadziło miłośników relaksu z fajką były sale konferencyjne hotelu Novotel Poznań Malta w Poznaniu przy ul. Warszawskiej 64. W uznaniu osiągnięć organizacyjnych, Międzynarodowa Rada Klubów Fajkowych – CIPC, przyznała Poznaniowi organizację Pucharu Świata Drużyn Klubowych w Paleniu Fajki w roku 2005 oraz 2013. Wymieniona imprezy odbyła się w salach bankietowych hotelu Novotel Centrum w Poznaniu. W pucharowych zawodach uczestniczyło każdorazowo ponad 300 miłośników fajki z całego świata. Pucharom Świata towarzyszyła ogólnoświatowa wystawa fajek oraz akcesoriów służących do palenia